خانه / آموزش آزمون یوس ترکیه YOS تبریز

آموزش آزمون یوس ترکیه YOS تبریز

آزمون YOS تا سال ۲۰۱۰ به صورت سراسری و توسط نظام آموزشی این کشور برگزار می‌­شد و نتایج توسط همان سازمان سنجش اعلام می­‌گردید؛ اما از سال ۲۰۱۲، طبق قوانین مصوب شده، این آزمون به صورت جداگانه توسط اکثر دانشگاه‌ها برگزار می­‌گردد. برخی دانشگاه‌ها این آزمون را برگزار نمی‌کنند و باتوجه‌به نتیجه آزمون بقیه دانشگاه‌ها دانشجویان را پذیرش می‌کنند. دانشجویان ابتدا باید دانشگاه خود را انتخاب کرده و باتوجه‌به تاریخ مقررشده توسط دانشگاه، در آزمون YOS شرکت نمایند.

دوره های آمادگی آزمون یوس مهارت آموزی تبریز

کلاس های دوره آمادگی آزمون یوس ( آزمون مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه های ترکیه) مهارت آموزی تبریز معمولا از مهر شروع شده و تا آخر فروردین ادامه دارد و عموما برای ۳ روز در هفته برنامه ریزی می شود.

دوره های یوس متروپل وزرا

سطح آزمون یوس ( آزمون مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه های ترکیه) به مراتب بسیار پایین تر از کنکور ایران می باشد ولی این به معنی قبولی صد در صد به ویژه در رشته های پر طرفدار پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی زیاد نیست. البته قبولی در رشته های دیگر تجربی مثل پرستاری، فیزیو تراپی یا رشته های مهندسی و رشته های مدیریت، توریسم، علوم انسانی، روانشناسی و غیره ساده تر است.

 

مشاوره و ثبت نام در دوره های یوس ۹۱ ۷۵ ۳۹۶ ۰۹۹۰

 

شرایط شرکت در آزمون ورودی یوس

شرط اول جهت شرکت در این آزمون این است که تبعه این کشور نباشید. شرط دوم داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی است. لازم به ذکر است این آزمون محدودیت سنی نداشته و تعداد دفعات شرکت در آن آزاد است.

هیچ محدودیتی جز نمره آزمون یوس ( آزمون مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه های ترکیه ) (هوش، ریاضی و هندسه) برای پذیرش در رشته های مختلف دانشگاههای ترکیه وجود ندارد. به عنوان مثال یک داوطلب (دانش آموز، دانشجو یا فارغ التحصیل ) با پیش دانشگاهی انسانی یا ریاضی میتواند براحتی برای پذیرش در رشته پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاههای ترکیه اقدام کند. آزمون یوس ( آزمون مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه های ترکیه ) به زبان انگلیسی ساده برگزار میشود.

آزمون یوس شامل چه مباحثی می باشد؟

استاندارد تعداد سوالات ۸۰ میباشد که به طور میانگین ۴۳-۴۵ هوش ۵-۷ هندسه و بقیه شامل سوالات ریاضی میباشد البته بعضی استثناها نیز وجود دارد و برخی از دانشگاهها تعداد سوالات را کمتر و یا بیشتر میکنند.

سوالات آزمون یوس ( آزمون مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه های ترکیه) به زبان های مختلف از جمله انگلیسی یا ترکی، فارسی، روسی، عربی و غیره طراحی می شود. بنابراین حتی اگر داوطلب با زبان ترکی آشنایی نداشته باشد، هیچ مشکلی در پاسخگویی به سوالات نخواهد داشت به راحتی می تواند زبان آزمون خود را مثلا انگلیسی انتخاب کند.  و میتواند آزمون‌ها را به زبان انگلیسی شرکت کند. با توجه به مفاد آزمون شامل دروس هندسه، ریاضی و هوش، سطح بالایی از دانش زبان خارجی هم برای پاسخگویی به سوالات لازم نیست. حتی در برخی موارد بعضی دانشگاه ها آزمون یوس ( آزمون مورد نیاز جهت ورود به دانشگاه های ترکیه) را به زبان فارسی نیز اجرا می کنند. در سال جاری دانشگاه هایی همچون دانشگاه آتاتورک، دانشگاه سلیمان دمیرل و دانشگاه ارجیس به زبان فارسی هم برگزار نمودند.

زبان تدریس دانشگاه های ترکیه

معمولاً در دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود. زبان رسمی برخی دانشگاه های ترکیه انگلیسی و برخی دانشگاه های دیگر ترکی استانبولی است. بعضی از دانشگاه های ترکیه نیز بسته به دانشکده های متفاوت هر دو زبان را دارند برای مثال ممکن است در دانشکده مدیریت یک دانشگاه زبان رسمی تدریس انگلیسی و در دانشکده پزشکی زبان تدریس ترکی باشد. لازم به ذکر است دولت ترکیه برای  همه ی دانشجویان (حتی دانشگاه های انگلیسی زبان)  ارائه مدرک تومر با نمره متوسط  (زبان ترکی استانبولی) را در زمان ثبت نام الزامی کرده است و در صورتی که دانشجویی این مدرک را اخذ نکرده باشد باید یک ترم به عنوان پیش نیاز زبان در کلاس های  آموزش زبان ترکی استانبولی شرکت نماید.

دانشگاه های مورد تائیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با توجه به استقبال داوطلبان برای تحصیل در رشته های مختلف در کشور ترکیه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، فهرست دانشگاههای مورد تایید این وزارت خانه را منتشر کرده است. این فهرست برای سهولت در اینجا آورده شده است. طبعاً داوطلبانی که تاییدیه توسط وزارت بهداشت و یا وزارت علوم برای شان مهم است لازم است در دانشگاههای ذیل الذکر را پس از آزمون در تعیین رشته ، انتخاب نمایند.

 

دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

گروه الف (ممتاز)

 • دانشگاه بغازیچی (Bogazici University)
 • دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

گروه ب (خوب)

 • دانشگاه استانبول (Istanbul University)
 • دانشگاه قاضی (Gazi University)
 • دانشگاه صابانچی (Sabanci University)
 • دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University)
 • دانشگاه فنی مهندسی خاورمیانه (Middle East Technical University)

گروه ج (متوسط)

 • دانشگاه اِگِه (Ege University)
 • دانشگاه مرمره (Marmara University)
 • دانشگاه فنی یِلدیز (Yildiz Technical University)
 • دانشگاه چگوآرا (Cukurova University)